13 Ocak 2012 Cuma

İtalyan Mafyası Devrede

İtalyan Mafyası Devrede

haber no:65


Geçmişten günümüze hep en ünlü mafyaların bulunduğu bir ülkedir İtalya hatta meşhur baba filmi bile italyan bir aileyi konu edinmektedir.İşte mafyalar İtalya'da şimdilerde yine gündemde ama bakın bu sefer nasıl.

İtalya'da kriz mafyaya yaradı mafya ekonomik olarak İtalya da krizden karlı çıktı.

İtalyan Ticaret Odası'nın sunduğu rapor ülkenin en büyük endüstrisinin mafya olduğunu ortaya koydu. Yılda yaklaşık 140 milyar euro ciro yapan İtalyan mafyasının yıllık karı da 100 milyar euroyu geçiyor.

İtalyan mafyası 65 milyar euroluk likiditesiyle, krizde zorlanan bankaları kıskandırıyor. SOS Impresa (SOS Girişim) adlı raporda, mafyanın bugünkü krizden daha da güçlenerek çıktığı da vurgulandı. Rapora göre mafyanın yıllık cirosu İtalya gayri safi milli hasılasının (GSMH) yüzde 7'sine denk geliyor. İtalya'da her gün mafya kaynaklı 1.300 suç işleniyor.

Mafyanın tefecilik faaliyetleri yüzünden 2011' de pek çok işyerinin de kapanmak zorunda kaldığı vurgulanan raporda tefecilikten zarar gören girişimci sayısının 200 bin, mafyanın bu sektörde yaptığı cironun ise 20 milyar euro olduğu vurgulanıyor.

0 yorum:

Yorum Gönder